Urządzamy małą łazienkę, 6 prostych wskazówek
1.jpg

Nie czarujmy się, jeżeli mieszkamy w bloku to zazwyczaj nasza łazienka daleka jest od "domowego spa", czy pokoju łazienkowego z ogromnym oknem jakie widzimy w kolorowych magazynach wnętrzarskich. Do dyspozycji mamy np. 4 m² powierzchni na której musimy pomieścić kabinę prysznicową lub wannę, umywalkę itp. Jak zatem urządzić małą łazienkę, by była funkcjonalna i ładna?

Oto kilka rad:

 • prysznic czy kabina prysznicowa. Prysznic umieszczamy w rogu pomieszczenia, a jeśli łazienka jest wąska albo ma wnękę, to najlepiej między dwiema ścianami. Program minimum to wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm, natrysk zawieszony na ścianie i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. Na czas kąpieli osłaniamy to miejsce zasłonką prysznicową. Taka zasłonka świetnie się sprawdzi również przy wannie. Kto ma więcej miejsca oczywiście może zaszaleć i zamontować kabinę prysznicową, pamiętajcie jednak że kabina ma drzwi, które musimy swobodnie otwierać.
 • muszla klozetowa wisząca czy kompakt stojący. Bardzo modne ostatnio miski ustępowe mocowane na stelażach ukrytych w ścianie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie zajmuje nam powierzchni na podłodze dzięki czemu dużo łatwiej zachować czystość. Rozmiar najmniejszej miski ustępowej to ok.46 cm, planując jednak sedes wiszący należy pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża (od 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, którą oczywiście należy obudować, co daje nam razem plus 15-20 cm. Stelaże należy dostosować do rodzaju ścian. Inne będą do ścian murowanych (bardziej wytrzymałych) a inne do lekkich ścian działowych. Kompakt stojący - czyli muszla stanowiąca całość ze zbiornikiem wody, średnio ma ok. 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. Producenci prześcigają się w projektowaniu kompaktów dedykowanych małym pomieszczeniom, więc z wyborem nie powinno być kłopotów.
 • umywalka, rzecz niezbędna służąca do mycia rąk oraz innych czynności związanych z codzienną toaletą, np.goleniem. Jej minimalna szerokość powinna wynosić ok. 45-50 cm, a głębokość 40 cm.

I jeszcze kilka porad stylistów:

 • urządzenia sanitarne instalujemy na odpowiedniej wysokości:
  • umywalka - 85 cm nad podłogą,
  • bateria umywalkowa naścienna - 25-35 cm nad umywalką,
  • rączka prysznicowa - 180 cm nad podłogą;
 • wnętrze małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy zawsze z bliska, musimy zatem zwracać większą uwagę na detale takie jak: lustro, luksfery, oświetlenie.
 • w małych łazienkach nie stosujemy dużych kafli o wyraźnych fakturach, wzorach i kolorach. W niewielkich pomieszczeniach lepiej zastosować jasne kolory. Łazienkę zawsze możemy ożywić jakimś dodatkiem typu: kolorowa zasłonka prysznicowa, dywanik łazienkowy, itp.
 • na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę z lustrem, wchodząc wprost na kabinę prysznicową będziemy mieli wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne.

Po więcej zapraszamy na www.TekstyliaDomowe.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl